Pogimdyvinė depresija: viskas, ką reikia žinoti patiriančioms liūdesį po gimdymo

Registracija internetu

Registracija telefonu

Pogimdyvinė depresija: viskas, ką reikia žinoti patiriančioms liūdesį po gimdymo

Trečiadienis rugsėjo 29, 2021
Edgaras Čiūras
E. Čiūras gydytojas psichiatras, psichoterapeutas

Ant rankų – sveikas naujagimis, vyras – namuose, pati – sveika ir gyva, tačiau liūdesio ašaros rieda upeliais. Tokia savijauta greičiausiai pažįstama daugeliui gimdžiusių moterų, o ją lydi dar ir kaltės jausmas, kad kai tarsi reikia džiaugtis, iš tiesų skęsti liūdesio jūroje ir nežinai, kaip išbristi. Kada šis liūdesys susilaukus vaikelio tampa rimta grėsme moters psichinei sveikatai, ir ko tuomet reikėtų imtis, kalbamės su psichoterapijos ir psichoanalizės centro „Asmens sveikatos klinika“ gydytoju psichiatru, psichoterapeutu Edgaru Čiūru.

Sakykite, kas vis tik yra ta pogimdyvinė depresija ir kaip įsitikinti, kad tai – jau ji? Kuo ji skiriasi nuo vadinamojo „baby blues“?  

Pogimdyvinė depresija yra tokia depresija, kuri pasireiškia apie 10–15 proc. moterų pogimdyviniame laikotarpyje. Dažniausiai šis nuotaikos sutrikimas pasireiškia per pirmas 6 savaites po gimdymo. Įtarti, kad moteriai po gimdymo išsivystė depresija galima, jei ji jaučia stiprų liūdesį, nuotaikos svyravimus, nevaldomą veiksmingumą, jei yra sutrikęs miegas, pasikeitęs apetitas (padidėjęs ar sumažėjęs). Moteris gali jausti susierzinimą, pyktį, silpnumą, kaltę dėl savo jausmų, gali jaustis, jog neva negali pasirūpinti savo vaiku ar nuvertini save. Kartais jaučia baimę, kad gali sužaloti savo vaiką. Dažnai gali pasireikšti nerimas ar net panika. Jeigu tokie simptomai tęsiasi daugiau nei dvi savaites ir sutrikdo normalų kasdienį funkcionavimą, galima įtarti esant depresiją. Įsitikinti galima pasikonsultavus su psichiatru.

Pogimdyvinės depresijos nereikėtų painioti su pogimdyvine melancholija, vadinamuoju „baby blues“, kuriai būdingi panašūs simptomai į depresijos, tik šie nebūna tokie stiprūs ir nesutrikdo asmens funkcionavimo. Paprastai pogimdyvinė melancholija prasideda savaitę po gimdymo ir gali tęstis apie 2–3 savaites, ji praeina savaime. Šiai būsenai būdinga, kad pasireiškia nuotaikos svyravimai, dirglumas, nerimas, sunkumas susikaupti, nemiga, verksmingumas.

Kas sukelia pogimdyvinę depresiją? Kada ji aplanko moteris? Gal yra kokių prevencijos būdų? 

Tikslios priežastys, kodėl išsivysto pogimdyvinė depresija, nėra žinomos. Tačiau žinoma, kad pagrindiniai veiksniai, lemiantys šios ligos atsiradimą, yra genetiniai, hormoniniai, psichologiniai bei įvairūs socialiniai stresą keliantys veiksniai. Didesnė rizika susirgti pogimdyvine depresija kyla moterims, kurios yra sirgusios depresija ar nerimo sutrikimu. Pastebėta, jog dažniau suserga tos moterys, kurioms atliekama skubi cezario pjūvio operacija, taip pat tos, kurios nėštumo metu yra keletą kartų hospitalizuojamos. Šis sutrikimas gali išsivystyti ir tuomet, kai patiriamas fizinis ar psichologinis smurtas artimoje aplinkoje.

Kaip gydytis diagnozavus pogimdyvinę depresiją? 

Pastebėjus, kad jaučiatės blogai, svarbu kreiptis pagalbos į specialistą, su kuriuo bus galima rasti geriausią gydymo būdą. Esant depresijai svarbu laikytis miego „higienos“, tai tyra, pakankamai miegoti, sveikai maitintis. Žinoma, jog buvimas gamtoje padeda jaustis geriau, mažina nerimą, todėl atsižvelgiant į gydytojų rekomendaciją, reikėtų stengtis kuo daugiau judėti, būti gamtoje. Labai svarbu bendrauti, kalbėtis su artimais žmonėmis, draugais. Vengti alkoholio ir kitų psichoaktyvių medžiagų. Esant depresijai taikomas ir gydymas psichoterapija, o esant sunkiai ar vidutinio sunkumo depresijai gali būti skiriamas ir medikamentinis gydymas.

Ką gali padaryti artimieji, jeigu sužino, kad neseniai pagimdžiusią moterį ištiko pogimdyvinė depresija? 

Artimųjų palaikymas yra labai svarbus. Svarbu, kad artimieji išklausytų, skatintų kalbėti apie savo emocinę būklę, parodant, kad jiems rūpi. Atsisakytų kritikavimo, nuvertinimo, lyginimo su kitais, priekaištų. Padėtų buityje, net jeigu moteris ir neprašo konkrečios pagalbos. Paskatintų pasirūpinti savimi, skirti laiko sau, galbūt kviestų kartu užsiimti maloniomis veiklomis, paskatintų į jas įsitraukti. Padrąsintų kreiptis pagalbos į specialistus, padėtų kartu susirasti specialistą, ypač jei depresija sunki ar vidutinio sunkumo. Jeigu moteris kalba apie savižudybę, nepalikti vienos, būtinai kreiptis pagalbos į specialistus.

Ar ši depresija gali kartotis, ji jau visam gyvenimui? 

Jeigu depresija nebus laiku  gydyta, ji gali užsitęsti ir tapti lėtine. Ateityje depresijos epizodai taip pat gali pasikartoti. Vis tik tinkamai gydantis tokia rizika gerokai mažesnė. Pirmiausia, žinoma, nuoširdžiai linkiu nesusirgti pogimdyvine depresija. Jei jau susergama – būtinai kreiptis pagalbos. Ir žinoti, kad tinkamai gydantis tokia būsena – laikina. Išsigydžius sugrįš adekvatus situacijos vertinimas ir, žinoma, džiaugsmas.

Daugiau informacijos:

Asmens sveikatos klinika“ (VŠĮ Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras) teikia gyvas ir nuotolines psichologų, psichiatrų ir psichoterapeutų konsultacijas. Ši licencijuota psichologijos ir psichiatrijos klinika Lietuvoje veikia nuo 2002 metų. Patyrę psichoterapeutai ir psichiatrai čia konsultuoja vaikus, paauglius bei suaugusiuosius, veda grupinius užsiėmimus, šeimos ar porų terapiją, tėvystės įgūdžių lavinimo grupes. Čia veikia ir vaiko raidos klinika.

Registracija internetu
Registracija telefonu
x
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo patirtį lankantis www.asklinika.lt svetainėje, naudojame slapukus (angl. cookies) – tai nedidelės informacijos rinkmenos, kurias jūsų naudojamo įrenginio naršyklė priima iš svetainės kurioje lankotės. Surinkta informacija iš slapukų mums padeda efektyviau nustatyti naršymo įpročius, veiksmus bei nustatymus (pvz., kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), o jums nereikia jų kaskart pasirinkti lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose. Kad interneto svetainė veiktų, nebūtina leisti naudoti šiuos slapukus, bet sutikus su slapukų politika, naršyti jums bus paprasčiau. Išsamesnė informacija suteikiama www.AllAboutCookies.org . Galite ištrinti visus jau esančius jūsų kompiuteryje slapukus, o dauguma naršyklių nustatytos taip, kad slapukai nebūtų įrašomi jūsų įrenginyje. Su slapukais susijusi informacija nenaudojama jūsų tapatybei nustatyti ar kitais nei pirmiau aprašytais tikslais. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje.Sutinku